حقوق و دستمزد کارآموز

یکی از بزرگترین چالشها در طی سالهای اخیر جذب کردن کارآموز و مبحث حقوق و دستمزد کارآموز بوده است. برای کارآموزی حسابداری شما می‌توان به موارد زیر توجه کرد:

ثبت نام در دوره‌های آموزشی:

برای شروع کارآموزی در حسابداری، می‌توانید در دوره‌های آموزشی این رشته ثبت نام کنید. این دوره‌ها می‌توانند شامل نرم‌افزارهای حسابداری، مفاهیم و اصول حسابداری و گزارش‌ دهی مالی باشند.

پیدا کردن کارآموزی:

برای کارآموزی در حسابداری، می‌توانید با استفاده از سایت‌های خبری، وب‌سایت‌های استخدامی و شبکه‌های اجتماعی، به دنبال فرصت‌های شغلی در این زمینه بگردید.

شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین:

بعضی از دوره‌های آموزشی حسابداری، به صورت آنلاین ارائه می‌شوند. شما می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید و با یادگیری آن‌ها، تجربه کارآموزی خوبی کسب کنید.

کمک به دوستان و خانواده‌تان:

شما می‌توانید به دوستان و خانواده‌تان در موضوعات مالی کمک کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا تجربه‌ی کارآموزی خود را بهبود ببخشید.

کارآموزی در یک شرکت حسابداری:

اگر فرصتی برای کارآموزی در یک شرکت حسابداری پیدا کردید، می‌توانید با شرکت در این کارآموزی، تجربه‌ی خود را ارتقا داده و مهارت‌های لازم برای انجام این کار را به دست بیاورید.

متاسفانه خیلی از کارفرمایان بر به اشتباه معتقد هستند  که به کارآموز مشمول حقوق و دستمزد نیست و حتی بیمه هم به وی تعلق نمی گیرد.

این افراد با باور اشتباهی که دارند و زمانی که دوره کارآموزی او به  اتمام برسد تازه به او حقوق و دستمزد می دهند  و برای او لیست بیمه رد می کنند. در صورتی که این یک باور کاملاً اشتباه است

trainee

اما چرا این باور اشتباه می باشد؟

با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم دقت داشته باشید که  مطابق با قانون کار از مواد ۱۱۲ تا ۱۱۸ مختص کارآموزی می باشد. در این مواد  صریحا گفته شده  است که کارآموز مشمول بیمه می باشد. در نتیجه باید تمامی اقدامات مربوط به حقوق و دستمزد کارآموز صورت پذیرد

 

حتی اگر شرایطی ایجاد شود که کارفرما کارآموز را برای سپری کردن دوره کارآموزی به مراکز مختص کارآموزی جهت ارتقاء سطح علمی او اعزام کند در این مدت زمان رابطه کارگری و کارفرمایی آنها از دید قانون قطع نخواهد شد.

نکته دیگر این است که اگر کارفرمایی قصد داشته باشد تا اشخاصی را برای آموزش و انجام کار به کار گیرد باید مجوز مربوطه از مرکز کارآموزی از وزارت کار دریافت نماید. در نتیجه اینگونه نیست که هر کارگاه و شرکتی شخص را به بهانه کارآموزی استخدام کرده و به او هیچگونه حقوق و دستمزد پرداخت نکند.

لازم به ذکر است که :

مطابق با دستورالعمل کارآموزی وزارت کار اگر کارآموزی توام با اشتغال باشد. یعنی فرد علاوه بر یادگیری مهارت کار هم بکند(مانند کارآموزی حسابداری، حسابرسی، مکانیکی و …) باید در این مدت بیمه و مزد او پرداخت بشود

به این اصل مهم توجه داشته باشید که :

با استناد به قانون اساسی بهره کشی ممنوع می باشد و یکی از مصادیق بهره کشی کار رایگان می باشد.

در هیچ کجای جهان نیروی کار رایگان نداریم. بصورت کلی  کار کردن آن هم بصورت رایگان برای زمان های بسیار گذشته بود.  زمانی که برده داری قرون وسطی که البته زمان زیادی از منسوخ شدن این قانون می گذرد.

اگر این موضوع به اثبات برسد که کارفرما ، شخصی را به بهانه کارآموزی به کار گرفته است و به کارگر حقوق و دستمزد پرداخت نکرده، هیات های حل اختلاف وارد پرونده خواهند شد.

این امکان برای کارگر وجود دارد که حتی از طریق اجرای احکام دادگستری اقدام نماید. متاسفانه بسیاری از کارفرمایان بر این باور هستند که چون به او آموزش می دهند لطف بسیار بزرگی به او می کنند. پس نباید حقوق و دستمزد کارآموز را به او بدهند.

لطفا به این موضوع دقت داشته باشید که شما این امکان را دارید تا یک فرد متخصص یا حتی کم تجربه استخدام کنید نمایید تا نیاز به آموزش نداشته باشند. مراکز آموزشی بسیاری هستند که به راحتی آموزش حسابداری، کامپیوتر، مکانیک و بسیاری از موارد دیگر می دهند.

کارآموزی حسابداری دارای مزایای زیادی است که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد:

 

  1. کسب تجربه: کارآموزی حسابداری به شما این امکان را می‌دهد که با محیط کاری و فعالیت‌های حسابداری در شرکت‌ها و سازمان‌ها آشنا شوید و تجربه کسب کنید.
  2. گسترش شبکه روابط: با کارآموزی حسابداری می‌توانید با افراد مختلفی در صنعت حسابداری آشنا شوید و شبکه روابط خود را گسترش دهید.
  3. افزایش اطلاعات و مهارت: با کارآموزی حسابداری، می‌توانید به صورت عملی با مفاهیم حسابداری آشنا شوید و مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهید.
  4. فرصت شغلی: کارآموزی حسابداری به شما فرصتی برای کسب تجربه و مهارت در حوزه حسابداری می‌دهد که می‌تواند در کسب و کار شما به عنوان یک فرصت شغلی مطرح شود.
  5. افزایش اعتماد به نفس: با کارآموزی حسابداری، می‌توانید به صورت عملی با فعالیت‌های حسابداری آشنا شوید و اعتماد به نفس خود را در این زمینه افزایش دهید.

به طور کلی، کارآموزی حسابداری به شما فرصتی برای کسب تجربه و مهارت در حوزه حسابداری می‌دهد که می‌تواند در زمینه شغلی و توسعه حرفه‌ای شما مفید باشد.

یک نکته بسیار مهم :

اگر در هنگام کارآموزی برای کارگر هرگونه اتفاقی بیفتد و مطابق با تفکر کاملاً غلط رایج، کارفرما کارگر را بیمه نکرده باشد، طبق قانون تامین اجتماعی، بیمه این اختیار را دارد تا تمام خسارت را از کارفرما دریافت نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا