استفاده از وکیل مالیاتی چه مزایایی دارد

استفاده از وکیل مالیاتی متخصص توسط فعالین اقتصادی می تواند مزایایی بسیاری برای آنها داشته باشد حتی در برخی موارد پیش آمده است که افراد به دلیل عدم اطلاع از قوانین امور مالیاتی کشور متحمل زیان هایی می شوند. که به دنبال راهی جهت به حداقل رساندن خسارت های وارده شده ناشی از عدم اطلاع دقیق از قوانین هستند. وکیل مالیاتی یا حقوقی مالیاتی ، یک وکیل حقوقی است که در زمینه قوانین و مقررات مالیاتی فعالیت می کند. این شخص به شما کمک می کند تا مالیات خود را به درستی پرداخت کنید و در صورت بروز اختلافات با مراجع مالیاتی، به شما کمک می کند تا از حقوق و حقوق های خود دفاع کنید. وکیل مالیاتی نیز مانند سایر وکلا به مطالعه، تحقیق و آمادگی برای دفاع در دادگاه و پیشنهاد حل وفقی برای بحث های مالیاتی مشتریانش مشغول است.

پس می توان نتیجه گرفت جهت رسیدن به این هدف استفاده از یک فرد متخصص در این حوزه می تواند یک امر ضروری باشد .  در قانون جمهوری اسلامی یکی از کسانی که می توانند در حوزه ی حقوقی و کیفری فعالیت داشته باشد و در صورت نیاز افراد، موانع مالیاتی پیش روی آن ها را مرتفع گرداند وکیل مالیاتی می باشد .

بصورت کلی وکیل مالیاتی شخصی است که می تواند مشخص کند رابطه مالیاتی بین افراد و دولت به چه طریقی باید صورت گیرد. این شخص در یک رابطه دوجانبه به دولت در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی کمک شایانی  می کند. البته به اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دفاع از پرونده های مالیاتی که در سازمان مالیاتی دارند هم کمک شایانی می کند.

لازم به ذکر است استفاده از وکیل مالیاتی می تواند در حوزه ی اقتصادی برای فعالین اقتصادی بسیار مفید باشد.

حتماً بر این موضوع واقف هستید کهسامان دهی مالیاتی در واقع باعث بهبود روند نقدینگی در کشور است. اکثرا در کشور های توسعه یافته و رده اول جهان سیستم مالیاتی یکی از اساسی ترین نقش ها را در حوزه ی اقتصاد بازی می کند. بصورت کلی کشورها در تلاش می باشند تا روند اقتصادی خود را به شکلی سامان دهی کنند که بتوانند دعاوی پیش آمده را در این حوزه به بهترین روش مدیریت کنند .

به یاد داشته باشید که در این نوع سیستم ها مالیات از مهم ترین ابزار دولت می باشد. البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که دولت موظف است در کنار دریافت مالیات خدمات اجتماعی مناسبی هم به شهروندان ارائه کند.

اجازه دهید تا موضوع را ساده تر بیان کنیم.

اگر دولت بتواند در یک مسیر درست از موضوع مالیات ستانی قرار گیرد در حقیقت توانسته است روند نقدینگی را مدیریت نماید. به همین سبب است  که این موضوع مالیات ستانی بسیار بیشتر از پیش مورد توجه مسئولین مالیاتی مملکت ما نیز قرار گرفته است. در نتیجه  تلاش کلیه مسئولین مالیاتی بر این می باشد که سیاست های درست در مملکت جایگزین سیاست های ناکارآمد و قدیمی گردد. در حقیقت چون در امور مالیاتی شفافیت به شکل مطلوب رویت نمی گردد مطلوب است که:

فعالین اقتصادی استفاده از وکیل مالیاتی مناسب را در برنامه کاری خود قرار دهند. در بیانی ساده میتوان اینطور عنوان کرد که وکلای مالیاتی به گونه ای بلد راه هستند و این امکان را در اختیار مودی قرار می دهند که بتوان از حق و حقوق خود در برابر نظام مالیاتی دفاع کند. حتی در کشورهای رده یک دنیا هم از این افراد تحت عنوان مشاور مالی و مالیاتی استفاده می شود. با استفاده از راهنمایی های این افراد بروز اشتباهات مختلف  در حوزه مالیاتی و قانونی را به حداقل می رسانند  .

یک وکیل مالیاتی خبره باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

۱- آگاهی کامل از قوانین مالیاتی:

برای اینکه یک وکیل مالیاتی موفق باشد، باید با تمام قوانین و مقررات مالیاتی آشنایی داشته باشد. این شامل قوانین مالیاتی فدرال و ایالتی، مجوزها و راهنمایی‌های مربوط به تهیه اظهارنامه مالیاتی، درخواست تمدید مهلت و سایر موارد است.

۲- توانایی حل مسائل مالیاتی:

وکیل مالیاتی خبره باید توانایی حل مسائل مالیاتی و به دست آوردن حقوق مشتریان خود را داشته باشد.

۳- توانایی نوشتن اظهارنامه مالیاتی:

اظهارنامه مالیاتی یکی از مهمترین اسناد مالی در زندگی افراد است، لذا وکیل مالیاتی باید توانایی تهیه و نوشتن اظهارنامه‌های کارآمد و کامل را داشته باشد.

۴- توانایی مذاکره با مقامات مالیاتی:

وکیل مالیاتی باید توانایی مذاکره با مقامات مالیاتی داشته باشد تا برای مشتریان خود به حقوق بیشتری دست یابد.

۵- تجربه:

وکیل مالیاتی خبره برای حل مسائل مشتریان خود، باید تجربه کافی در زمینه‌ی مالیات داشته باشد. همچنین باید دارای تعداد زیادی از مشتریان قبلی خود باشد که به او اعتماد داشته‌اند.

 

وکیل مالیاتی دقیقاً چه شخصی است؟

وکیل مالیاتی فردی می باشد که می‌تواند دانش‌آموخته رشته حقوق باشد. این فرد می تواند بعنوان وکیل پایه یک دادگستری در حوزه مالیاتی هم از تخصص بالایی برخوردار است . البته برای اینکه یک فرد وکیل مالیاتی باشد ضرورتی مبنی بر اینکه حتما دارای پروانه وکالت باشد نیست. این امکان وجود دارد که صرفاً فردی باشد فاقد پروانه وکالت . دارای مدرک حسابداری بوده و البته اشراف کامل به امور مالیاتی داشته باشد تا بتواند بعنوان مشاور و یا وکیل مالیاتی شناخته ‌شود. به یاد داشته باشید که یک وکیل مالیاتی با تجربه و متخصص نسبت به حقوق و قوانین مالیاتی، حسابداری و حسابرسی دارای تبحر بسیار زیادی است. با آگاهی کامل و جامعی که از قوانین و بخشنامه ها و آیین نامه‌های مالیاتی که دارد، می‌تواند با داشتن وکالت ‌نامه رسمی از یک مودی  از اظهارنامه های مالیاتی آن دفاع بعمل آورد.

استفاده از وکیل مالیاتی در پرداخت مالیات کمتر به کمک پشتیبانی و دادرسی مالیاتی به ‌درستی تاثیر بسزایی در سرنوشت مالیاتی فعالین اقتصادی دارد. به همین سبب توصیه ما بعنوان یکی از بهترین شرکت های حسابداری در رشت و استان گیلان به آن دسته ازافرادی که بعنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی در اداره مالیات از پرونده مالیاتی برخوردار هستند این است که بی بروبرگرد با یک وکیل و یا مشاور مالیاتی متخصص قرارداد همکاری ببندند.

این قرارداد به مودیان کمک می کند تا در صورت نیاز و در شرایط ضروری وکلای مالیاتی بتوانند با ارائه و تنظیم لایحه‌های تخصصی مطابق با استانداردهای حسابداری و مالیاتی اقدام به دفاع از حق و حقوق آن‌ها در برابر ممیزین مالیاتی کنند.

 

ویژگی یک وکیل مالیاتی حرفه ای چیست؟

صاحبین کسب‌ و کار ها و البته مدیران شرکت‌ها همیشه برای اینکه بتوانند فعالیت های تجاری،  بازرگانی و بازاریابی که دارند را در مسیری امن و بدون ریسک مالیاتی قرار دهند، نیازمند حضور متخصصین امور مالی و البته وکلای مالیاتی خبره می باشند.

این نیاز به این سبب است تا مسیرهای پر پیچ و خم قانون مالیاتی را پست سر بگذارند. این کارتنها در صورت حمایت و مشورت با یک وکیل مالیاتی دوراندیش و با تجربه صورت میگیرد به بهترین شکل ممکن بپیمایند. اما زمانی که استفاده از وکیل مالیاتی را در برنامه های وجود قرار دادید باید بدانید که یک وکیل مالیاتی متخصص دارای چه ویژگی هایی است.

  1. وکیل مالیاتی باید از تسلط کامل به قوانین مالیاتی روز کشور برخوردار باشد. این شخصی باید به تمام بخشنامه‌ها، آیین نامه ها و تبصره‌های مالیاتی اشراف کامل داشته باشند.
  2. قدرت ارتباطی بسیار بالا در مذاکره با ممیزین مالیاتی، اشراف کامل بر روندهای مالی، مالیاتی و هیات های حل اختلاف را می توانیم از دیگر ویژگی‌های وکلای مالیاتی بدانیم.
  3. یک وکیل مالیاتی باید همیشه به ‌روز باشد، قوانین جدید حاکم بر کشور را شناسایی کرده و به آنها تسلط کافی داشته باشد.
  4. آشنایی کامل به قوانین مربوط به بیمه تأمین اجتماعی، اصول و قوانین مالیاتی را می توان از اساسی‌ ترین نیازهای یک وکیل مالیاتی جهت پوشش امور مالی یک کسب و کار دانست.

دقت داشته باشید که وکلای مالیاتی جهت انجام پروژه‌های شرکت‌ها، مؤسسات و سایر کسب و کارها نیاز به مهارت بالای عملکرد در حل اختلاف‌های مالیاتی و دفاع از شرکت‌ها را دارا هستند. در این قسمت از مقاله قصد داریم به چند عدد از سؤالات متداولی که در ارتباط با امور مرتبط با استفاده از وکیل مالیاتی وجود دارند پاسخ دهیم.

یک وکیل مالیاتی متخصص باید از چه شرایطی برخوردار باشد؟

به هنگام استفاده از وکیل و یا مشاور مالیاتی به یاد داشته باشید که آن فرد باید از یک وکیل دادگستری یا یک فردی متخصص و تحصیل‌کرده در زمینه  مالی و حسابداری باشد متاسفانه افراد زیادی هستند که تجربه کمی که در زمینه مالی و مالیاتی دارند. ولی سعی می کنند خود را یک وکیل مالیاتی خبره نشان دهند . اما شما بعنوان کسی که قصد دریافت خدمات مالی و مالیاتی را دارید به هنگام عقد قرارداد باید به رزومه کاری و سوابق موفقیت آمیزی که در زمینه امور مالیاتی دارند توجه کنید. در ادامه قصد داریم به سوالات متداولی که در خصوص استفاده از وکیل مالیاتی در کسب و کارها وجود دارند پاسخ دهیم.

چه سازمان یا ارگانی نرخ مالیات را تعیین می کند؟

همانطور که قبلاً هم به این موضوع اشاره کردیم مالیات توسط قانون و دولت تعیین می شود نرخ مالیات در واقعیت مبلغی می باشد که یک شخص حقیقی و حقوقی باید نسبت به پرداخت آن در زمان قانونی اقدام کند.

شخصی فوت کرده است، آیا به اموالی که از خود به جای گذاشته هم مالیات تعلق می گیرد؟

بله هرزمان در نتیجه فوت شخصی اموالی از متوفی باقی ماند. به شرح مذکور در ماده ۱۷ ق.م.م مشمول مالیات می شود.

چه مواردی مشمول مالیات بر درآمد خواهد شد؟

به یاد داشته باشید که مالیات بر درآمد نوعی مالیات می باشد که توسط دولت بر افراد و اشخاص اعمال خواهد شد. بسته به درآمد و عواید پرداخت‌کننده مالیات می تواند متغیر باشد. معمولا مقدار این نوع مالیات برابر درصدی از درآمد قابل مالیات ‌ستانی می باشد.

در پایان:

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما مخاطبین عزیز قرار گرفته باشد. در صورتی که جهت انجام تکالیف مالیاتی نیاز به مشاوره دارید می توانید روی کمک وکلای مالیاتی موسسه حسابداران خلاق حساب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا