مالیات کسب و کارهای اینترنتی

پرداخت مالیات کسب و کارهای اینترنتی از جمله موارد تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور است. در واقع با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، سازمان امور مالیاتی قوانین جدید برای صاحبان این مشاغل در نظر گرفته است. به طور کلی کسب و کارهای اینترنتی همانند سایر مشاغل و فعالان حوزه اقتصاد مشمول پرداخت مالیات هستند و در صورتی که تکالیف مالیاتی خود را انجام ندهند، ملزم به پرداخت جرائم مالیاتی هستند. در این مقاله به بررسی جزئیات قوانین مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی خواهیم پرداخت، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آیا کسب و کارهای مجازی مشمول پرداخت مالیات هستند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که در صورت ایجاد کسب و کار در فضای مجازی مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد. این در حالی است که براساس بخشنامه مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی، هر شخص حقیقی و حقوقی متناسب با درآمدی که کسب می‌کند، ملزم به پرداخت مالیات است. بنابراین فروشگاه‌های اینترنتی نیز از این قانون مستثنی نیستند.

شاید این سوال در ذهن مخاطبان ایجاد شود که آیا محل فعالیت کسب و کارها در پرداخت مالیات آنها موثر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پرداخت مالیات یک قانون تصویب شده از سوی دولت است و ارتباطی با محل فعالیت هر یک از این کسب و کارها ندارد. به عبارت دیگر، شرط پرداخت مالیات برای مشاغل تنها داشتن فروشگاه یا شرکت فیزیکی نیست، بلکه مبنای پرداخت مالیات، درآمد کسب شده توسط صاحبان کسب و کار است.

لازم به ذکر است که در صورت عدم توجه به بخشنامه مالیاتی کسب و کار اینترنتی یا عدم پرداخت مالیات، صاحبان آن کسب و کار مشمول پرداخت جریمه می‌شوند.

تکالیف مالیات کسب و کارهای اینترنتی

مطابق اطلاعیه اداره امور مالیاتی کشور، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی باید ۴ ماه پس از شروع به کار، نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی به صورت کتبی و رسمی اقدام نمایند. برای تشکیل پرونده لازم است به نزدیک‌ترین سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند. سایر تکالیف مالیاتی صاحبان کسب و کارهای مجازی شامل افراد حقیقی و حقوقی، به شرح زیر است:

 1. مراجعه به سازمان امور مالیاتی و اعلام اشتغال به فعالیت به صورت رسمی
 2. ثبت نام الکترونیکی در سامانه مالیاتی جهت دریافت کد اقتصادی

(اخیرا دریافت کد اقتصادی از مراحل فوق حذف شده، کد ملی مودیان در سامانه ثبت شده و به منزله‌ی کد اقتصادی آنها می‌باشد)

 1. ثبت نام مودیان مالیاتی در نظام مالیات بر ارزش افزوده (مطابق با فراخوان‌های هشت گانه)
 2. صدور صورتحساب بر اساس ماده ۸ آئین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم
 3. همچنین وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهای مشمول این مالیات
 4. پرداخت مبالغ ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی در زمان قانونی
 5. ارائه صورت معاملات فصلی در صورت مشمول بودن
 6. تسلیم فهرست حقوق کارکنان و پرداخت مالیات مرتبط با حقوق آنها
 7. ارائه خلاصه درآمد و هزینه‌های سالانه به مأموران مالیات جهت تطبیق با درخواست کتبی

لازم به ذکر است، اشخاص  حقیقی تا پایان خرداد سال بعد فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کنند. اشخاص حقوقی نیز حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی خود مهلت دارند تا اظهار نامه مالیاتی را ارائه دهند. همچنین مشمولان مالیات بر ارزش افزوده تا ۱۵ روز بعد از هر دوره مالیاتی (هر دوره مالیاتی معادل یک فصل از سال است) موظف به ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هستند.

مالیات کسب و کارهای اینترنتی
مالیات کسب و کارهای اینترنتی
مودیان کسب و کارهای اینترنتی در کدام گروه از مشاغل قرار می‌گیرند؟

مودیان کسب و کارهای اینترنتی ابتدا باید تصمیم بگیرند که به صورت شخص حقیقی مشغول به فعالیت می‌شوند یا شخص حقوقی! در حقیقت اگر الزامی برای فعالیت در قالب شخص حقوقی ندارید، بهتر است به صورت حقیقی کار کنید. اشخاص حقیقی شامل ۳ گروه زیر هستند.

 • گروه اول: این گروه در حجم وسیع کار می‌کنند و میزان تراکنش‌های خیلی زیادی دارند. تکالیف مالیاتی گروه اول همانند شرکت‌ها است، آنها موظف به رد کردن اظهارنامه و پلمپ دفاتر هستند.
 • گروه دوم و سوم: این گروه‌ها دارای تکالیف مالیاتی کمتری نسبت به گروه اول هستند. در این گروه‌ها نیازی به پلمپ دفاتر نیست و گروه دوم موظف هستند سالانه و ماهانه فرم‌های مرتبط به مالیات را پر کرده و به سازمان امور مالیات تحویل دهند. افراد گروه سوم نیز مکلف هستند سالانه یک فرم مشخصی را تکمیل کنند و براساس ماده ۱۰۰ قانون، موظف به پرداخت ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده هستند.

این که مودیان کسب و کارهای اینترنتی در کدام گروه از دسته بندی فوق قرار بگیرند به عهده خود مودی است. در واقع در هنگام تشکیل پرونده مالیاتی شخص باید بداند چه حقوقی دارد. میزان درآمد و فروش کسب و کارها در تعیین گروه آنها تاثیرگذار است. بنابراین نوع فعالیت مشاغل اینترنتی، ارتباطی با گروه بندی آنها ندارد.

جرائم عدم انجام تکالیف مالیات کسب و کارهای مجازی

عدم انجام تکالیف مالیاتی که در قسمت‌های بالا ذکر شد، برای صاحبان کسب و کارهای اینترنتی عواقبی را به دنبال خواهد داشت. در حقیقت، عدم انجام تکالیف مالیاتی به معنی عدم شفافیت مالی می‌باشد و موجب تعلیق جرائم پیش بینی شده در قانون مالیات خواهد بود.

همچنین با عدم انجام تکالیف مالیاتی، مودیان از امتیازات ویژه و معافیت مالیاتی کسب و کار اینترنتی محروم خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در زمان مقرر نسبت به پرداخت مالیات کسب و کارهای اینترنتی اقدام نمایید.

سامانه مالیات کسب و کارهای اینترنتی

از آنجا که تمامی کسب و کارهای اینترنتی اعم از افراد حقیقی و حقوقی ملزم به پرداخت مالیات هستند، می‌توانند از طریق سامانه ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیاتی، نسبت به تکمیل فرم‌ها و اظهارنامه‌های مالیاتی برای کسب و کارهای مجازی اقدام کنند.

این سامانه، سامانه‌ای تحت نظارت وزارت اقتصاد و امور دارایی کشور است. این سامانه به آدرس tax.gov.ir، با هدف ارائه خدمات به صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و مشمولان پرداخت مالیات، راه‌اندازی شده است. این سامانه دارای امکانات و خدمات ویژه‌ای برای پرداخت مالیات کسب و کارهای اینترنتی و تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی است.

در این سامانه دو بخش اصلی وجود دارد، یک بخش مرتبط با خدمات اصلی مالیاتی بوده و بخش دیگر مربوط به سایر خدمات مالیاتی است. هر یک از این بخش‌ها دارای امکانات ویژه‌ای هستند. در بخش خدمات اصلی مالیاتی، امکاناتی نظیر ثبت نام الکترونیکی، ثبت صندوق فروش و حافظه مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی و غیره در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

صاحبان کسب و کارهای اینترنتی در بخش دیگری از این سامانه به خدماتی مانند استعلام بدهی‌های مالیاتی و صدور صورتحساب‌های الکترونیکی و غیره، دسترسی دارند.

نحوه محاسبه مالیات کسب و کارهای اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی همانند سایر مشاغل ملزم به پرداخت مالیات هستند اما مطابق بخشنامه مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی (نسبت به حقیقی یا حقوقی بودن) تکالیف مالیاتی متفاوتی خواهند داشت. اما به طور کلی مالیات کسب و کارهای اینترنتی مانند سایر فعالان آن حوزه محاسبه خواهد شد و صاحبان این کسب و کارهای بر اساس ارائه اظهارنامه، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. در مواردی نیز ماموران مالیاتی براساس نرخ مالیاتی ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم، نسبت به دفاتر، صورت‌های مالی و اسناد خرید و فروش مودیان، می‌توانند رسیدگی‌های لازم را انجام دهند.

نحوه پرداخت مالیات کسب و کارهای اینترنتی
 • برای پرداخت مالیات ابتدا باید به سامانه پرداخت قبض مالیات به آدرس payments.tax.gov.ir وارد شوید.
 • سپس، گزینه شناسه ۳۰ رقمی نسیم را انتخاب کرده و شناسه ۳۰ رقمی قبض مالیات خود را وارد کنید و سپس روی گزینه بررسی شناسه قبض نسیم کلیک کنید.
 • سپس با مشاهده اطلاعات مربوط به قبض مالیات خود ، می‌توانید نسبت به پرداخت قبض اقدام نمایید. در نهایت اگر اطلاعات ذکر شده در قبض مالیاتی مورد تأیید شما است، گزینه تأیید را انتخاب کنید تا به درگاه پرداخت اینترنتی منتقل شوید.

این بود از مقاله مالیات کسب و کارهای اینترنتی امیدارم که مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

جهت انجام امور مالی و مالیاتی با موسسه مالی و مایاتی حسابداران خلاق همراه باشید .

برای تماس با ما کلیک کنید .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا